Pozwolenia zintegrowane Warszawa

Pozwolenie zintegrowane – co to?
Pozwolenie zintegrowane to decyzja administracyjna niezbędna w przypadku instalacji, które mogą mieć znaczący wpływ na środowisko. Wprowadzone zostało do wspólnotowego systemu prawnego Unii Europejskiej Dyrektywą IPPC w 1996 roku, a następnie zmodyfikowane Dyrektywą IED w 2010 roku. W Polsce uzyskanie tego pozwolenia jest obowiązkowe od 1 stycznia 2002 roku.
Pozwolenia zintegrowane, mazowieckie – kiedy wymagane?
Jak już wspomnieliśmy, pozwolenie zintegrowane jest konieczne w przypadku planowania inwestycji, które mogą znacząco oddziaływać na środowisko. Obejmuje to m.in. instalacje przeznaczone m.in. do:
- chowu czy hodowli drobiu bądź świń
- do odzysku lub unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych o zdolności przetwarzania ponad 10 ton na dobę,
- do termicznego przekształcania odpadów,
- do uboju zwierząt o zdolności produkcyjnej ponad 50 ton tusz na dobę,
- do obróbki i przetwórstwa, poza wyłącznym pakowaniem, produktów spożywczych lub paszy
- produkcji i obróbki metali
Oczywiście wyżej wymienione instalacje to tylko część listy zawartej w rozporządzeniu.
Pozwolenie zintegrowane, mazowieckie – wniosek
Aby otrzymać pozwolenie zintegrowane w Warszawie, należy zgłosić się do Marszałka Województwa, na którego terenie zlokalizowana jest instalacja powodująca znaczne zanieczyszczenie środowiska. Istnieją jednak od tej zasady wyjątki.
Dokument może wydać też właściwy lokalizacyjnie Prezydent Miasta na prawach powiatu lub Starosta Powiatowy. Natomiast szczególne przypadki są rozpatrywane przez Regionalną dyrekcję ochrony środowiska. Dotyczy to np. sytuacji, gdy instalacja zlokalizowana jest na terenie zamkniętym.
Wniosek o pozwolenia zintegrowane w Warszawie musi zawierać szereg informacji dotyczących nie tylko samej instalacji, ale też zakresu korzystania ze środowiska naturalnego.
Przygotowanie wniosku nie jest proste. Aby go sporządzić należy uwzględnić wszystkie elementy wpływu na środowisko, m.in. te dotyczące najlepszej dostępnej techniki i metody zapobiegania szkodliwej emisji. Jeśli nie będzie zawierał wszelkich istotnych informacji, organ administracyjny wezwie wnioskodawcę do jego uzupełnienia. W efekcie cała procedura może się znacząco wydłużyć.
Co zawrzeć we wniosku o pozwolenie zintegrowane? Warszawa
Wniosek o pozwolenie zintegrowane musi zawierać wiele ważnych informacji, m.in.:
- dane identyfikacyjne prowadzącego instalację;
- szczegóły na temat lokalizacji zakładu, na którego terenie odbywa się eksploatacja instalacji;
- ocenę stanu technicznego instalacji;
- dane dotyczące charakteru prowadzonej działalności;
- szczegóły na temat energii zużywanej lub produkowanej przez instalację.
We wniosku o pozwolenie zintegrowane nie może zabraknąć też informacji o obecnym lub przewidywanym wpływie emisji na środowisko i tytule prawnym do instalacji. Ponadto kluczowe jest, aby dołączyć wymagane załączniki, takie jak:
- dokument potwierdzający, że wnioskodawca może występować w obrocie prawnym, jeżeli nie jest osobą fizyczną;
- streszczenie wniosku w języku niespecjalistycznym;
- dowód uiszczenia opłaty skarbowej i rejestracyjnej;
- kopię programu zapobiegania awariom lub raportu o bezpieczeństwie, jeśli zostały sporządzone;
- zapis wniosku w formie elektronicznej na informatycznych nośnikach danych.
Wniosek należy sporządzić precyzyjnie i z dbałością o szczegóły. Trzeba mieć świadomość, że jeśli nie zostanie przygotowany w odpowiedni sposób, to organ go odrzuci.
Aby uzyskać pomoc w sporządzeniu wniosku o pozwolenie zintegrowane w Warszawie, zapraszamy serdecznie do kontaktu. Zapewnimy profesjonalne wsparcie oraz zadbamy o to, aby dokument był kompletny. Dzięki naszej pomocy proces ubiegania się pozwolenie stanie się prostszy i mniej stresujący.