1

Aktualności

Operat wodnoprawny - kiedy jest wymagany?
12/07/2022

Operat wodnoprawny - kiedy jest wymagany?

Operat wodnoprawny to najważniejszy dokument potrzebny podczas ubiegania się o pozwolenie wodnoprawne. Uzasadnia on potrzeby inwestora, który w przyszłości zamierza korzystać z wód podziemnych lub powierzchniowych. Należy umieścić w nim dane takie jak: analiza techniczna, prawna i środowiskowa danego stanu rzeczy. Jeśli zastanawiasz się, kiedy trzeba wykonać operat wodnoprawny, zapoznaj się z dalszą częścią naszego artykułu.

Pozwolenie wodnoprawne - kiedy jest wymagane?

Pozwolenie wodnoprawne jest decyzją wydawaną przez Wody Polskie. Pozwolenie wodnoprawne wymagane jest przede wszystkim dla korzystania z wód powierzchniowych lub podziemnych. Potrzeba jego uzyskania zachodzi także wtedy, gdy zamierzamy odprowadzać ścieki do wód, do ziemi lub do urządzeń wodnych, jak również wtedy, gdy zamierzamy wykonywać urządzenia wodne – na przykład studnie głębinowe, wyloty urządzeń kanalizacyjnych, pomosty, a także inne obiekty, które służą do korzystania z wód powierzchniowych lub podziemnych. Pozwolenie wodnoprawne wydawane jest właśnie na podstawie operatu wodnoprawnego.


Co musi znaleźć się w operacie wodnoprawnym?

Zamierzasz przygotować operat wodnoprawny? Kiedy potrzebne jest to opracowanie, już wiesz. Teraz zapewne zastanawiasz się, co musi zawierać. Otóż opracowanie to powinno składać się z dwóch części - opisowej i graficznej. W części opisowej powinny znaleźć się informacje m.in. o celu użytkowania wód, zakresie użytkowania wód, adresie obiektu, zasięgu oddziaływania, warunkach realizacji inwestycji i planowanej dacie rozpoczęcia inwestycji.

Druga część operatu wodnoprawnego - graficzna - musi zawierać między innymi plan urządzeń wodnych oraz schemat technologiczny projektowanej inwestycji. W części graficzno-rysunkowej nie może zabraknąć również przekrojów podłużnych i poprzecznych projektowanych urządzeń wodnych.

Operat wodnoprawny - przygotujemy go za Ciebie!

Gdy już wiesz, kiedy operat wodnoprawny jest potrzebny i kiedy potrzebujesz tego opracowania, aby uzyskać pozwolenie wodnoprawne, skontaktuj się z nami! Nasza firma przygotuje opracowanie w sposób profesjonalny, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Zawrzemy w nim wszystkie wymagania potrzebne do realizacji przedsięwzięcia przez inwestora. Dopełnimy także wszelkich formalności i pomożemy Ci uzyskać pozwolenie wodnoprawne.

W swoją pracę wkładamy całe serce, dlatego możesz być pewien, że przygotujemy dokumentację profesjonalnie i rzetelnie. Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania oraz rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Jeśli chcesz poznać szczegóły na temat operatów wodnoprawnych i pozwoleń wodnoprawnych, zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem. Z chęcią poinformujemy Cię o przybliżonych kosztach wykonania takiej dokumentacji, a także przedstawimy szczegóły oferty. Zapraszamy serdecznie!

facebook